Zariadenia pre seniorov GoldenAge: Cíťte sa u nás ako doma

Pomaly sa zaoberáte myšlienkou, čo bude s vašimi rodičmi od určitého veku? Chceli by ste im dopriať, no sami nemáte toľko času ani zručností, aby to bolo plnohodnotné? Na druhej strane ich však nechcete len tak niekde „odložiť”? Na Slovensku vzniká sieť zariadení pre seniorov, kde im bude dopriate ako keby bývali vo vlastnom.

 

V čom sú zariadenia GoldenAge iné?

Zariadenia uzreli svetlo sveta pred viac ako desiatimi rokmi. Podnetom bol priateľ zakladateľa, hľadajúci nejaké komerčné zariadenie, do ktorého by mohol umiestniť mamu. Žiaľ, v tom období takéto domovy sociálnych služieb na Slovensku takmer neexistovali. Ukázalo sa, že chýba akýkoľvek konzistentný koncept, systém. Bola tu diera na trhu a potreba ju zaplniť.

„Vznik takýchto zariadení mal za hlavný cieľ, aby sa tu klienti cítili ako doma a nemali pocit cudzieho priestoru, do ktorého ich príbuzní odložili,” vyjadril sa jeden zo zakladateľov, Ľubomír Žabčík.

Odvtedy sa našťastie mnohé zmenilo a na Slovensku sa to s možnosťami pre tých skôr narodených zlepšuje. Zriaďovatelia domovov pre seniorov sa tiež snažia zbúrať predsudky. Vôbec tu nemusí byť pochmúrne, smutno, stiesnene pod dohľadom prísnej sestry. Skôr naopak, jeseň života v GoldenAge prináša množstvo nových príležitostí, možností na aktivity, výlety, nové priateľstvá a najmä pohodu, komfort a flexibilitu.

Klienti tu nájdu pokoj a súkromie, ale pritom bohatý kultúrny program, pestré socializačné vyžitie a dostupnosť zaujímavých miest. Domovy pre seniorov GoldenAge sa vyznačujú tým, že sa snažia priniesť klientom aj nadštandardné služby a aktivity, takisto je tu možnosť prispôsobiť si interiér podľa seba, či realizovať sa v záhrade.

 

Vysoko kvalifikovaný personál

Zdravotnícky personál v domovoch sociálnych služieb GoldenAge je vysoko kvalifikovaný. Do akej miery vedia zabezpečiť pre klientov zdravotnú starostlivosť, interne priblížila koordinátorka zariadení, Veronika Homoláková:

„V zariadení pre seniorov GoldenAge Tomášov má vedúca zariadenia zdravotnícke vzdelanie, ktoré jej umožňuje vykonávať niektoré úkony. Funguje tiež dohoda s lekárkou v obci. Tá na základe potreby domov pre seniorov navštevuje. V prípade potreby vieme zabezpečiť sprievod pacienta za lekárom do iného mesta, prípadne sanitku. Vo väčšom zariadení pre seniorov v Liptovskom Mikuláši máme na tieto veci špeciálneho zamestnanca, tzv. výjazdovú sestru. V prípade zhoršenia stavu prichádza na rad konzultácia s príbuznými. Od jej výsledku sa odvíja podanie žiadosti do špecializovaného zariadenia,” približuje.

Myslí sa tiež na bezpečnosť, sestry chodia klientov kontrolovať v pravidelných intervaloch. O vašich rodičov či starkých si nemusíte robiť starosti ani v noci. Aj vtedy prebiehajú kontroly.

 

Zariaďte si izbu i voľný čas podľa seba

Na rozdiel od veľkokapacitných zariadení na Slovensku, kde sú seniori na izbách viacerí, si klienti GoldenAge môžu zvoliť jednolôžkové, ktoré sú navyše rozľahlé (až 30 m²). Všetky sú bezbariérové, s vlastným sociálnym zariadením, podlahovým kúrením a klimatizáciou, dokonca s vlastnou terasou. Výhodou je tiež flexibilita v rozhodovaní medzi súkromím a socializáciou. Seniori sa navzájom nerušia pri režime, aktivitách, návštevách… No a hlavne, je tu možnosť zariadiť, respektíve doplniť si izbu podľa vlastných požiadaviek (kvety, obrazy, iné doplnky, nábytok), vďaka čomu sa tu potom klienti cítia ako vo vlastnom byte. Z toho si môžu kedykoľvek odísť do spoločnosti, nadväzovať nové priateľstvá a baviť sa pri spoločných aktivitách.

 

Aktivity v zariadeniach

O aké aktivity a činnosti je medzi seniormi najväčší záujem a v čom sa ešte vidí potenciál do budúcnosti? Podľa Veroniky Homolákovej je tu zatiaľ jasná prevaha spoločenských hier či pečenia, realizujú sa rozhovory na rôzne témy pri čaji či káve. V zariadení Tomášov majú k dispozícii aj vlastnú terasu a vonkajší areál s lavičkami a fontánou, tiež domáceho miláčika – mačku, s ktorou sa môžu maznať.

„V blízkej budúcnosti by sme radi rozbehli aj aktivity so školami. Plánujeme profesionálne fotenie s rodinami, či guláš párty,” zamýšľa sa koordinátorka zariadení.

 

Aká je kapacita zariadení?

V Tomášove zariadenie pre seniorov kapacitu 12 ľudí a v Pustých Úľanoch sa plánuje dvojnásobná (2 jednotky po 12 miest).

V Liptovskom Mikuláši je k dispozícii veľkokapacitné zariadenie pre celkovo až 120 klientov, pričom z toho bude 10 špecializovaných.

V rovnakom meste sa chystá otvorenie ďalšieho zariadenia, v ktorom bude 12 miest.

 

Oslovili vás domovy pre seniorov GoldenAge? Neváhajte ich kontaktovať a zabezpečte vašim rodičom či starým rodičom pokojnú jeseň života v malebných obciach Slovenska, kde nájdu všetko, čo potrebujú a ešte niečo navyše. Budú sa tu cítiť ako doma.